10 PÕHJUST MIKS LAPSED PEAKSID LAUAMÄNGE MÄNGIMA
Kui toote hubastel reedeõhtutel või pikkadel nädalavahetustel lauamänge välja, siis teadke, et teie lapsed saavad sellest erilisest ühiselt veedetud pereajast palju väärtuseid. Lisaks sellele, et ollakse perena koos, veedetakse meeldivalt aega, suheldakse, õpetatakse lastele nagu möödaminnes meeskonnatööd, kannatlikkust ning kuidas graatsiliselt võita ja kaotada. Peale selle tulevad lauamängud laste aju ja keele arengule kasuks.
Lauamängude abil saab laiendada silmaringi ja täiendada faktiteadmisi. Lauamängud sobivad loomingulise eneseväljenduse arendamiseks.
- Lauamängud pakuvad võimalusi varaseks õppimiseks
Isegi lihtsad lauamängud aitavad noortel mängijatel tuvastada värve, loendada ning arendada käe- silma koordinatsiooni ja osavust. Pluss see, et laps õpib oma järjekorda ootama ja reegleid järgima. Need on oskused, mida läheb igal inimesel elus vaja.
Lauamänge mängides on vaja fantaasiat, leidlikkust ja detailitundlikkust, aga ka teinekord psühholoogiateadmisi ja oskust jagada kodeeritud teavet. Mõni mäng paneb proovile mängijate võimekuse jutustada lugu. Loogikat, matemaatikat ja tähelepanu treenivad mängud seisnevad enamasti mingisuguse mustri äratundmises.
- Nii laste kui nende vanemate ajud saavad ragistada
Viimasel ajal üldiselt on trend, et pikki kirjalikke tekste loetakse vähem, need on asendunud lühikeste, interaktiivsete hüpertekstidega, lõputa uudisvoo ja videotega. Kuid lauamängude mängimiseks on vaja süveneda nende reeglitesse ja neid mõista.
Lauamängud on lihtne viis noorte mängijate aju tervisliku arengu soodustamiseks. Lauamäng õpetab mõtlema strateegiliselt. Lauamängu abil saab laiendada silmaringi ja täiendada faktiteadmisi . Lauamängud sobivad hästi koostööoskuste, aga ka loogilise mõtlemise ja lühiajalise mälu treenimiseks.
- Paraneb keeleoskus
Lauamängud võivad varjatud viisil aidata kooliealistel lastel omandada oskusi, millega nad hädas on. Laps, kellele võib olla lugemine vastumeelne, siis ülesannete lugemine või lugemismängu voor aitavad neil laiendada sõnavara ja muuta õigekirjaoskust. Mängud, kus mängijad peavad mitu teavet korraga meelde jätma (kes tegi , mida ja kus), aitavad lapsel mälu treenida. Lisaks sellele omandavad lapsed võõrkeelseid mänge mängides uusi sõnu näiteks inglise, soome või vene keelest. Ise samal ajal lõbutsedes.
- Teravneb lapse tähelepanu.
Katkestamata mängitud lauamängude abil saab lapse tähelepanuvõimet pikendada. Kui teie pere istub mingit lauamängu mängima, siis lõpetage kindlasti terve mäng, ilma et kõik kontrolliksid oma telefoni, kiikaksid facebooki või lülitaksid teleri sisse. Keskendumine tähendab mängijale mitte üksnes mängu läbimõtlemist, vaid ka oma mõtteruumi puhastamist ja korrastamist.
- Mängud õpetavad meeskonnatöö väärtuseid
Lauamängud pakuvad lastele teadmisi, mis ka täiskasvanuelus toimivad, näiteks „Teie õnn võib muutuda hetkega, paremaks või halvemaks“. Kuid lisaks sellele, et õpetatakse neile, et miski pole tagatud, on lauamängud hea viis julgustada erinevas vanuses lapsi meeskonda moodustama ja koos töötama – see on oskus, mis kulub terveks eluks ära. Näiteks moodustage vanemate laste meeskonnad, kes töötavad koos oma nooremate õdede-vendadega. Jälgige, et kõigile antaks väljakutseid õiglaselt.
- Lauamängud on alternatiiv aja maha võtmisele
Järgmine kord, kui tekib vajadus lapse äkilise reageerimise järgselt teda näiteks maha rahunemiseks teise tuppa saatmiseks, kaaluge selle asemel temaga lauamängu mängimist. Teisisõnu võib mänguliselt temaga vestlust arendada, ta mõtteid mujale viia ning laste kannatlikkust praktiseerida – isegi kui asjad ei lähe päris soovitud viisil – võib see aidata lastel harjutada lugupidavamaid reageeringuid kui toaukse pauguga kinni panemine või kellegi- millegi löömine.
- Lauamängud rahustavad
Need võivad aidata lastel õppida, kuidas sõprussuhetes kergemini toime tulla. Lauamängud võivad hõlbustada inimestevaheliste suhete loomist eakaaslastega, kuna laps teab, mida neilt oodatakse. Lastega, kes näevad vaeva teistega vestluste alustamisel, on hea mängida mänge, mis edendavad vestluse arendamise võimalusi, näiteks aimamismänge.
- Õpetavad lastele, kuidas olla hea kaotaja.
Lastel võib olla madal pettumustaluvus ja kaotamine on nende jaoks keeruline. Algul võib täiskasvanute poolt natuke reeglite rikkumine muuta mängu nende jaoks kergemini talutavaks ja lõbusaks. Kuid eesmärk on siiski reeglite järgi mängida ja julgustada arendada emotsionaalset vastupidavust, kui asjad ei lähe alati soovitud suunas. Võita saab ikkagi ainult üks.
Lapsevanem saab lapse ebaedu mängus hoopis pöörata tema tunnustval viisi lohutamiseks. Näiteks öelda: ”Olen su üle nii uhke, et jäid rahulikuks, isegi kui valisid kaardi, mis sulle ei meeldinud. Loodan, et järgmine kord valid parema!”.
- Lauamängud on suurepärane aeg helendavast ekraanist eemaldumiseks
Perekonnad näevad sageli vaeva, et leida tasakaal digitaalse ja reaalse elu ühenduste vahel. Lauamänge mängides on lihtne viis veeta kvaliteetset ja ekraanivaba aega koos lastega. Võite olla üllatunud, kui väga neile tegelikult meeldib mängida. Lauamängude mängimiseks vajaliku tehnoloogia puudumine muudab nad eriliseks, lauamängud on head vahendid emotsionaalse ühenduse loomiseks üksteisega. Tehke veel enne mängima asumist üheskoos mõnusaid suupisteid, küpsetage kasvõi pizza ning siis mängige lauamänge. Selline ühine ja põnev aeg sobib nädalavahetuse tähistamiseks imeliselt. Lauamäng teeb mõnusa seltskonna veelgi paremaks.
- Laps võib mängida end targaks, nutikaks ja sotsiaalseks
Lauamängudes on sageli vaja fantaasiat, leidlikkust ja detailitundlikkust ja veel teisi oskusi. Kui lapsed mängivad lauamänge, siis areneb nende parem ajupoolkera, mis toetab empaatiat ja otsustusvõimet. Mängides õpivavad lapsed varjatult, ilma sundimata. Seega suunake oma lapsed aeg-ajalt kindlasti lauamänge mängima.
Tule vali lapsele uus lemmik lauamängude e-poest